Lauksiu Jūsų vyno edukacijos kursuose 2025-aisiais. Daugiau info čia.
Dažnai lankausi restoranuose, nes turiu pažinti virtuvės šefų braižą, kad privačioms vakarienėms ir kitiems renginiams būtų lengva išsirinkti tinkamiausią virtuvės maestro. Kiekvienas jų, kaip ir dizaineris ar dailininkams, turi savo stilių. Džiaugiuosi, kai randu išpuoselėtą, kuo natūralesnį, apetitiškai pateiktą maistą, keliu abu nykščius į dangų, kuomet lėkštėje šefas sukuria puikų ar net tobulą derinį, prie kurio dar įdomiau parinkti tinkamą vyną. Taip, būtent tobulą, nes taip atrodo tą akimirką, o mes jomis džiaugiamės ir dalinamės. Kartais maisto ir vyno derinys virsta tikru gastronominiu stebuklu.
Nekritikuoju, nesityčioju, nes nesu šios srities specialistė, puikai suprantu, kaip giliai gali sužeisti žodis. Todėl ir savo puslapio nevadinu blog'u, tas žodis turi neigiamą energiją.Restoranui visada duodu antrą galimybę, nerašau atsiliepimų ir rekomendacijų po pirmo apsilankymo.Virtuvės šefai - menininkai, jautrios sielos žmonės.
Geriausia kritika - nepasakytas žodis. Akyli skaitytojai tai pastebės tarp eilučių. Rekomenduoju tik tai, ką pati ragauju.
Gastronomijos žurnalistė Jūratė Sprindžiūnaitė
Rieslingas iš Mozelio: nuo gaivaus iki saldžiai nokaus.... su kiauliena!!!
Mano meilė Riesling vynuogei tokia pat sena, kaip ir noras gilintis į vyno pasaulio subtilumus. O jis prasidėjo 1998-ųjų vasarą, kuomet svečiavausi Rheingau regione. Geresnio šios vynuogės vyno nei Vokietijoje neradau. Na, gal Austrija gali dar konkuruoti. Šį kartą dar kartą susitinku su senos, gilias tradicijas turinčios "Weingut Reichsgraf von Kesselstatt" vyninės šeimininkais Annegret and Gerhard Gartner. Ragavome 6 skirtingus rieslingus prie specialiai prie jų restorano "Dine" komandos sukurtais patiekalais. Prie šios kūrybos daug prisidėjo restorano someljė Arminas Darasevičius. Dėl to dalyvauti tokioje vakarienėje dar įdomiau. Yra su kuo diskutuoti...
Virtuvės žmonės, kurie priėmė įdomų, bet sudėtinga iššūkį - paruošti vakarienę prie skirtingo stiliaus riesling vyno.
Retas egzempliorius - putojantis iš Riesling vynuogės. Aromatingas, su gėlėmis sumišęs dūmo ir titnago dvelksmas. Burnoje saldumo ir nokumo pojūtis. Rinkčiausi su korėjietiška virtuve.
Trijų upių - Mozelio, Saro, Ruverio - šlaitų vynas. Gaivus, minerališkas ir labai elegantiškas dėl mielo saldumo pojūčio, kurį suteikia uogų nokumas.
Marlino sashimi su baltųjų šparagų puta. Čia ypač gerai suderėjo gaivus agurkas bei saliavos ikrai.
Kas nerizikuoja, tas lieka neparagavęs įdomių derinių. Avies inksto, kepenėlių ir avino sėklidžių. Derinta su dviem kabinett stiliaus vynais.
Gėliški ir pieniški aromatai, nokumo pojūtis burnoje, poskonyje gražiai išryskėja minerališkumas. Deja, labai išryškina kepenėlių prigimtinį skonį.
Gaivūs geltonųjų vaisių aromatai, nokumo pojūtis. Gastonominis vynas. Prie abiejų kabinett vynų, labai gelbėjo barškių ir peletrūko padažas, patiektas prie patiekalo.
22 valandas žemoje (75 laips.) ruošta kiaulienos sprandinė. Prie jos prieskoninių žolelių tikštas, sodrus padažas. Itin vykęs sprendimas.
Welener Sonnenuhr trocken GG 2009. Šie metai buvo geriausi per pastaruosius 20 metų!! Ir vadinamas jis gali būti tiesiog GG (džy-džy). O tai pagal Vokietijos vynų klasifikaciją reiškia tą patį kaip Grand cru Bordo arba Burdundijoje. Subtiliai jaučiasi dyzelis, nokūs, šilti egzotinių vaisių aromatai (ananaso, mango), pieniška karamelė, lengva pipiro užuomina. Šis vynas ir kiaulienos sprandinė - geriausias vakaro derinys!!!
Vaniliniai putėsiai su braškėmis.
Saldusis. Sodri geltona aukso spalva, nokių geltonųjų vaisių, miško paklotės dvelksmas. Deja, putėsiai dominavo prieš vyną.
Šampanas be makiažo ir patiekalai su išmislais...
Geriausia galimybė pažinti šampano namų stilių - vienu metu ragauti keletą to paties gamintojų šampanų. Birželio pradžioje į Lietuvą buvo atvykęs mažų šampano namų Maison Penet atstovas, kuris supažindino su namų stiliumi, filosofija. Jų iškirtinumas - šampanas su itin mažu cukraus (dosage) kiekiu (2-5 gramai litre). Kitaip tariant, šampanas be makiažo. Britai tokį šampaną vadina skinny (liesas). Jį gali pagaminti tik turėdamas labai gerą ir kokybišką vynuogių derlių. Kiekvieną šampaną derinome su patiekalais. Ir štai kas išėjo...
Vyndarys Alexander Penet iš tėvo paveldėjo fantastiško gerumo vynuogynaus Gran dru sertifikuotuose kaimuose Verzy ir Verzenay, kuriuose auga išskirtinės koncentracijos ir minerališkumo Pinot Noir. Tiesiog suzipuotos Pinot Noir... Šitų šampanų galima įsigyti Kaune, Savanorių Maximoje esančioje Vyno ir konjako parduotuvėje.
Garsus, labai populiarus restoranas Marche de Provance. Tik vienas patiekalas buvo iš meniu - smidrai. Kitus bent šiek tiek koregavome ir derinome prie kiekvieno šampano. Žinoma, pasiteiravome šampaniečių nuomonės.
Čia naujausias Alexsandre Penet namų kūrynis. Bazinis, labai vaisiškas, daugiau primenantis didžiųjų šampano namų stilių, bet skirtas dažnesniam vartojimui, be didelių ir ilgų degustacijų. Dominuoja Pinot Menier vynuogė.
Smidrai, olandiškas padažas ir virtas kiaušinis. Vaizdas nelabai gastronominis, labiau primena vazoną ant palangės. Bet patirtis įdomi. Valgoma žemė, kuri dabar itin populiari restoranuose, užgožė šampaną, sukurtą iš trijų vynuogių, tipiškų Šampanei, mišinio. Prie smidrų ir kiaušinių buvo fantasitškai mielas, klasikinis derinys.
Nustebino aromatų panašumu į Burgundijos Pinot Noir. Tokių Šampanėje daroma labai nedaug, dažniausiai rožiniai kvepia nokiomis raudonomis uogomis. O čia - žemiški, gyvuliški ir labai minerališki aromatai. Dosage - 5 g.
Ilgai ir lėtai termiškai ruošta lašiša. Puikiai derėjo, nubraukus intensyvaus skonio liucernos daigus. Štai čia delikačiai panaudoti juodos duonos trupiniai, labai gerai derėjo su šampanu. Ypač mielas buvo poskonis. Šampanas ideliai burną paruošia kitam kąsniui.
Kuo toliau, tuo geriau. Prie Blanc de blancs mielai ir maloniai suderėjo jūros sukutė su krevete, jaukiai plaukiojusios sabayon padaže kartu su salierų ir smidrų gabaliukais.
Įdomus pateikimas.
Delikatus, kvapnus ir gerai su šlakeliu minerališko, gaivaus šampano derantis patiekalas.
Ilgai ir mažoje temperatūroje ruošta veršiena - dažniausiai saugus šefo apsisaugojimas nuo sausos ir guminės mėsos. Topinambų, salierų pagardai ir gervuogių uogos. Puikus derinys, kuris buvo bene geriausias šios degustacijos pavyzdys. Prie patiekalo pateiktas...
Iš savų vynuogynų, nedidelio plotelio sukurtas šampanas. Jo pagaminama tik 5000 butelių per metus. Nerekomenduoju jo ragauti žmonėms, kurie iki šiol pripažįsta tik Moet & Chandon arba Veuve Clicquot bazinius šampanus. Šis kūrinys - gerokai pažengusiems šampano mėgėjams. Tačiau priklausomybė nuo jo garantuota.
Išskirtinį šampaną kuriantys vyndariai galinėje etiketėje negaili informacijos. Geras pzvyzdys.
"Monte Pacis": valgėme ramiai, skaniai, gėrėme... šiltą vyną
Garsiajame Pažaislio vienuolyne įsikūręs restoranas viliojo dėl vienos priežasties: prieš gerą pusmetį ten pradėjo dirbti naujas virtuvės šefas Ernestas Viršilas, kurį laiką dirbęs geruose Londono restoranuose. Užsisakėme 6 patiekalų degustacinį meniu. Vyno derinius parinko restorano someljė.
Švelnu, šviežia ir paprasta.
Nendrių ir pušų sirupo užkandis. Sezoniškumas ir vietinės žaliavos. Puikiai!!! Šefas mūsų tikrai laukė, nes iš ankstyvo ryto išsiruošė į Kauno marių parką rinkti šviežių žolių.
Gaivus, kvepiantis baltais žiedais ir kriaušėmis. Geras derinys su pavasarišku užkandžiu.
Restorane galimarasti puikaus, jau retu tapusio vyno. Tačiau reiktų pirmiausia pasirūpinti jų atšaldymu.
Rūkyta lašiša. Puikiai, profesionaliai paruošta. Dūmas subtilus, priedai taip pat papildantys lašišą.
Itin ąžuoliškas baltasis iš Italijos, kuris visai gerai sukibo su lašiša. Tik buvo per šiltas.
Anties sultinys sodrus, jį pranturtina grybai ir raviolli su antiena.
Sodrus ir saldus Elzaso vynas, deja, visai nederėjo prie sriubos.
Kepta, su šiek tiek paskrudintu paviršiumi. Labai subtiliai palikta žuvies tekstūra ir vykusiai priderintas akacijų medaus bei baltojo balzamiko acto padažas.
Raudonasis vynas iš Sicilijos prie lašišos. Puikus derinys, apie kurį ilgai galvojau. Norėčiau pakartoti. Ir čia savo vaidmenį teisingai sužaidė padažas.
Padarytas iš kriaušių ir skirtas atgaivinti skonio receptoriams, tačiau tikrai per saldus. Labiau primenantis desertą.
Gastronomika. Po trejų metų Liutauras Čeprackas atidarė restoraną
Kitoks. Šis žodis tinka apibūdinti restroano intejerą, maisto pateikimą, vietą, kurioje jis įsikūręs. Jos įkūrėjas Liutauras Čeprackas tikino, kad nekabins jokios iškabos. "Čia turi ateiti tie, kurie žino kur eina, o ne šiaip prašalaičiai".
Įdomiausia pasikviesti 12 draugų prie didelio, stilingo stalo. Sukti galvos dėl patiekalų nereikia - čia 6 patiekalų degustacinė vakarienė, kuri keisis maždaug kas pora mėnesių. Vadinasi, verta čia ateiti 6 kartus per metus.
Alyvuogių aliejus ir ožkos sūris. Minkštos, aksominės tekstūros, subrilaus skonio... pradedame leistos į skonių pasaulį.
Traški plutelė skamba kaip šampano burbuliukai, kai burnoje laikome didelį, atgaivinantį gurkšnį...
Čia prasideda skonių, tekstūrų, gaivos kelionė. Lašiša su valdoma žeme (juoda duoda, riešutai, džiovinti vaisiai), obuolys, pasternokų leda.
Raudonųjų uogų ir zefyro dvelksmas
Pilnas energijos, gyvybingos rūgšties. Geras draugas prie anties.
Avižų košė su žalumynais, sraigės ir cikorija. Reikia mėgti košę :)
Prie sraigių. Klasikinis baltasis iš Bordo, mišinys iš Samillion, Sauvignon Blanc. Tikrai gerai derėjo.
Nuo jos galima gauti priklausomybę. Tai galima pasakyti tik po dviejų ragavimų :)
Reikia sulaukti šefo, kuris užpila trintus moliūgus, kurie sušildo goie gras. Ji tirpsta lyg geras naminis svietas, lėtai, sodriai ir įsimintinai.
Pirmas iįspūdis - kažkas lengvo, pieniško ir paprasto, švelnaus. Tačiau po šiuo patalu slepiasi sodrios jaučio uodegos su trumų natomis.